Máje

K tradicím našeho města a jeho okolí, stejně jako v ostatních částech Valašska, patří stavění a kácení májů. Máje se stavily dvojího druhu. Jedny - společné, se stavily na veřejných prostranstvích, nejčastěji u hospody nebo před domem starosty a druhé pak stavěli ogaři své vyvolené pod okno stavení, v němž cérka přebývala.

Máje se připravují v den Filipa a Jakuba, což je den před prvním májem. Smrkový nebo jedlový vršek se připevní na co nejdelší kmen jiného stromu, aby máj byl co nejvyšší. Vršek se zdobí pentlemi, šátky či věnci, které upletou děvčata a na vršek se přepevní láhev s kořalkou. Máje stavěli převážně svobodní ogaři nebo mladí ženáči a museli jej postavit do rána. Máje se pak musely hlídat, protože ogaři z okolních dědin si máje vzájemně kradli a docházelo často k velkým bitkám, v nichž nejednou pomáhali i ostatní obyvatelé vesnice. Při stavění společných májů hrála muzika a bylo veselo. Máje pak stály na valašských dědinách celý květen a někdy až do Sv.Ducha.

 

 

Kácení máje bývá opět velkou slavností., které se především zúčastňovala mládež. Každá cérka chtěla být co nejdříve v kole a když došlo ke kácení, všichni se snažili chytit mašli či šátek. Když vršek chytili přespolní, museli se domácí vyplatit.

Tradici kácení máje udržuje i Valašský soubor Sedmikvítek. Aby se předešlo hlídání, postaví máj až před jeho kácením. To se vlastně jedná o ten máj, který se bude kácet v sobotu 30.5. u Centra volného času ASTRA veřejně, za účasti družebního souboru Vladislavija z polské Wodzislawi. Na toto kácení jste všichni srdečně zváni. Současně se bude konat i Den dětí, který CVČ tradičně pořádá.

Slavnosti stavění a kácení máje, které jsou na Valašsku jedny z největších tradic dodržuje i Sedmikvítek již řadu let díky babičce a celé rodině Milana Bordovského.V předvečer prvního máje se ogaři ze souboru scházejí v Trojanovicích pod Radhoštěm a stavějí na dvoře u Zbavitelů máj.

Celosouborovou akcí pak bývá kácení, kdy rodiče či prarodiče Milana uvaří guláš, babička nebo mamka napečou koláče a cérky donesou vše co doma k snědku připravily. Milan a ogaři seženou bečku a už se slaví. Obvykle to bývá i generálka na vystoupení při veřejném kácení máje v BRC nebo jinde. V průběhu odpoledne nechybí ani fotbálek smíšených družstev a boj o máj, který cérky brání vlastním tělem, což je souborový zvyk a pak pořádná mela o vršek. Kdyby ve flašce na vršku máje byla močůvka, jak to bývalo zvykem v Uble jistě by se bitce předešlo.

A teď už jen rada pro naše cérky: která chcete být po celý rok krásná, musíte se umýt ranní prvomájovou rosou, neboť filipojakubská noc je kouzelná

                                            

            teta Jana

 

Kacení Májky 2008:

 

Novinky

Martinská beseda

10.11.2018 se můžete těšit na Martinskou besedu u cimbálu. Tentokrát se beseda bude konat v GARDEN RESTAURANT ve Frenštátě p. R.  K poslechu i tanci zahrají tentokrát dvě cimbálové muziky. Jednak naše domácí Cimbálová muzika Sedmikvítek s primášem Jirkou Bartoníčkem a také naši hosté CM...